LeczenieTarczycy.pl - Ranking najlepszych suplementów wspomagających leczenie chorób tarczycy

Ranking najlepszych preparatów wspomagających pracę tarczycy

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informację, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.
Jeśli masz pytania związane z tarczycą lub odnośnie prezentowanych produktów - skontaktuj się z nami!

Niedoczynność tarczycy

Gruczoł tarczowy, bo tak faktycznie fachowcy mówią o tarczycy, która znajduje się z przodu szyi, tuż poniżej krtani. Jej ciężar i wielkość zależą od płci, wieku, a nawet środowiska, w którym żyjemy. Gruczoł ten waży 20-30 gramów. U kobiet powiększa się nieco w czasie menstruacji i w okresie ciąży. Po pięćdziesiątych urodzinach nasza tarczyca zaczyna się zmniejszać.

Pracą gruczołu tarczowego steruje hormon TSH (tyreotropina) wytwarzany przez przysadkę mózgową. Sama zaś tarczyca wytwarza trzy hormony: tyroksynę, trójjodotyroninę i kalcytoninę. Zdrowa tarczyca jest miękka, ma lekko pofałdowaną powierzchnię i składa się z drobniutkich pęcherzyków wypełnionych jodem. Jeżeli nie dostarczymy jej codziennie porcji tego pierwiastka, zacznie się o niego dopominać.

Zbyt mała produkcja hormonów, czyli niedoczynność tarczycy, ma wiele przyczyn. Najczęściej wynika z niedoboru jodu. Ale powodem tego schorzenia bywają też stany zapalne tarczycy, naświetlania czy nieprawidłowe leczenie jodem, zaburzenia pracy układu odpornościowego, choroby przysadki mózgowej, czy operacyjne usunięcie całości lub części tarczycy. Symptomy niedoczynności tarczycy mogą być różne. Zależą miedzy innymi od tego, jak duży jest niedobór hormonów.

Co powinno nas niepokoić?

 • nadmierne przybieranie na wadze - przy niedoczynności tarczycy wolniejsza jest przemiana materii - właśnie z tego powodu, mimo że nie jemy dużo – tyjemy,
 • ciągłe zmęczenie,
 • kłopoty z pamięcią i koncentracją uwagi,
 • podatność na infekcje,
 • bóle mięśni i stawów,
 • wahania nastroju,
 • zmiana barwy głosu (może stać się niższy),
 • bladość i szorstkość skóry,
 • wypadanie włosów,
 • podpuchnięte oczy,
 • podwyższone stężenie cholesterolu we krwi.

Niedoczynność tarczycy jest groźniejsza dla płodu i dziecka, niż dla człowieka dorosłego, jednak zawsze trzeba ją leczyć. Jeżeli kobieta, która cierpi na niedobór hormonów tarczycy, zajdzie w ciążę i nie będzie pod opieką endokrynologa, płodowi grożą poważne wady rozwojowe.

Nieleczona niedoczynność bywa przyczyną anemii oraz kłopotów z praca serca i płuc. Kobiety mogą mieć zaburzony cykl menstruacyjny, a czasami miesiączka w ogóle się zatrzymuje. Niedoczynność może być przyczyna niepłodności.

U mężczyzn niedoczynność tarczycy bywa przyczyna osłabienia popędu płciowego.

Niedoczynność tarczycy daje się opanować, jednak terapia trwa długo. Czasami przez wiele lat, a nawet do końca życia, trzeba przyjmować syntetyczny hormon tarczycy w tabletkach.

Zobacz ranking najlepszych preparatów wspomagających pracę i zdrowie tarczycy